____________________________________________________________________________________________________
ВЕЛИКОПІСНЕ АРХІПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ
МИТРОПОЛИТА СУМСЬКОГО І ОХТИРСЬКОГО ЄВЛОГІЯ
З НАГОДИ ПОЧАТКУ ТРИНАДЦЯТОЇ БЛАГОДІЙНОЇ АКЦІЇ
«ДО СВІТЛОГО ДНЯ – СВІТЛІ ВЧИНКИ»
Так нехай сяє світло ваше перед людьми,
щоб вони бачили ваші добрі діла
і прославляли Отця вашого Небесного.
Мф. 5, 16
Високошановні отці духовні, дорогі брати й сестри у Христі,
жителі благословенної Сумщини!
Нині ми стоїмо на порозі Великого посту – благословенної і спасительної Чотиридесятниці. Сім тижнів святого посту, які відкривають двері до величного свята на славу Христа Спасителя, – це сходи, якими християни прямують до духовної вдосконаленості. Той, хто зуміє твердо і впевнено пройти цими сходами, буде здатним прийняти в себе дари Святого Духа і спостерігати таїнство Христового Воскресіння.
Минуло вже два роки безжалісної, кривавої війни, яка перетворює наше життя на калейдоскоп болю і страждань. Руїни лікарень, шкіл, дитячих садків – те, що колись було символом нашого мирного щасливого життя, сьогодні нагадують нам про жорстокість російського агресора, який руйнує все навколо, вбиває, знущається, не залишає нас ні на мить у спокої.
У ці часи важких випробувань і всенародного горя кожен день ми стаємо перед обличчям Воскреслого Христа з надією і вірою. Це не просто віра, це – наша опора, наша сила в темряві. Ми сходимо від глибин нашого болю до висот Його благодаті, бо лише там знаходимо силу піднятися, перемогти внутрішній страх і впевнено крокувати вперед. Його Воскресіння – наш заслон від безперервних атак війни, наш прапор надії на краще майбутнє, коли здолаємо це пекло та відновимо нашу землю від розрухи. «Вірний Бог, Який не попустить Вам, щоб ви були спокушені більше, ніж можете, але разом із спокусою дасть і полегшення, щоб ви могли перенести» (1 Кор. 10, 13), – утішає нас святий апостол Павел, даючи надію в пошуку дії Божого Промислу навіть у найтемніші миті нашого життя.
Шлях Великого посту, який наближає нас до Воскреслого Христа Спасителя, полягає в щирому визнанні вчинених гріхів, очищенні душі через покаяння і рішучості вчиняти добрі справи милосердя та любові. Молитва, народжена вірою; піст тілесний, який перемагає страсті; покаяння, яке звільняє від гріха, і активний прояв любові до ближнього, що формує душу, – ось що наповнює життя кожного, хто стає на цей шлях.
Яким має бути наш піст? Господь у Святій Біблії навчає нас: «Ось піст, що Я обрав: зніми кайдани неправди, розв’яжи пута ярма, і пригноблених відпусти на волю; розділи з голодним хліб твій, і подорожніх бідних уведи у дім; коли побачиш нагого, вдягни його, і від єдинокровного твого не ховайся» (Іс. 58, 6–7). Подібно до цього говорить святитель Іоанн Златоуст: «Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І, хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той, власне, безчестить його. Ти постиш? Доведи це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами? Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися! Коли побачиш гарну жінку, пройди повз. Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла... Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів».
Ніщо не втішає людину, яка кається у своїх гріхах, більше за мир і любов, яку вона дарує своєму ближньому, благочестиво виконуючи заповідь апостола: «Носіть тягарі один одного і так здійсните закон Христа (Гал. 6, 2)». Про це говорить нам і мудрість святих отців, які наголошують, що поміч і милість до ближнього – найдостовірніший, прямий і найкращий шлях до очищення наших душ у період посту.
«Ти постиш? Нагодуй голодних, напій спраглих, відвідай хворих, не забудь ув'язнених. Утіш скорботних і тих, хто плаче; будь милосердний, лагідний, добрий, тихий, довготерпеливий, незлопам’ятний, благоговійний, істинний, благочестивий, щоб Бог прийняв і піст твій, і вдосталь дарував плоди покаяння», – закликає нас далі святитель Іоанн Златоуст.
Благодійність та милосердя – це ті дії, які формують любов і перетворюють її з почуття на конкретні вчинки для блага ближнього. Цього року ми розпочинаємо Тринадцяту єпархіальну благодійну акцію «До Світлого Дня – світлі вчинки», яка стала традиційною в нашій єпархії. Ця акція є символом нашої готовності допомагати тим, хто перебуває у скрутному становищі. І нині, коли кожен день стає випробуванням для наших сердець і віри, ми ще раз звертаємося до вас з проханням долучитися до цієї благородної справи.
Започаткувавши благодійну акцію у 2011 році, ми збираємо кошти для дітей, які борються з онкологічними захворюваннями в спеціалізованому лікувальному закладі області – відділенні онкогематології Сумської обласної дитячої клінічної лікарні. Кожен рік ми бачимо, як наші зусилля приносять позитивні результати, як наші молитви і пожертви допомагають дітям отримати необхідне лікування, як вони долають важкі випробування і повертаються до здорового життя. Проте не забуваймо, що наша місія продовжується, що її завдання не може завершитися, як і ніколи не завершується справжня любов: «Любов ніколи не минає» (1 Кор. 13, 8).
У кожному храмі Сумської єпархії Української Православної Церкви протягом Великого посту будуть встановлені спеціальні скриньки для збору коштів на лікування онкохворих дітей Сумщини. Кожен, хто бажає допомогти, може покласти свою пожертву в ці скриньки. Нехай кожна копійка стане краплею великого добра, нехай кожен внесок стане шансом на життя для маленьких пацієнтів. Нехай вони відчують нашу надзвичайну близькість, нашу любов, що обіймає кожного з них.
Шановні отці, дорогі брати і сестри, земляки! Прикликаю архіпастирське благословення на всіх учасників Тринадцятої єпархіальної благодійної акції «До Світлого Дня – світлі вчинки» у зборі коштів для допомоги онкохворим дітям Сумщини. Нехай цей Великий піст буде для кожного з нас часом покаяння і добрих вчинків, часом милосердя і щедрості. Нехай наші молитви і пожертви стануть джерелом сили і віри для тих, хто потребує нашої допомоги.
«Благодать вам і мир від Бога Отця нашого і Господа Іісуса Христа» (Рим. 1, 7).
+Євлогій,
МИТРОПОЛИТ
СУМСЬКИЙ І ОХТИРСЬКИЙ
Прощена Неділя 2024 року,
кафедральне місто Суми